PDA

View Full Version : Палатка



ameli
05-05-2013, 22:05
Трябва ми двуместна палатка на възможно най-ниска цена, но не знам какви са и оптималните характеристики, къде да търся и тн.. някакви насоки :D

ivan.gergov.5
05-05-2013, 22:29
Зависи дали ще я ползваш активно или само 1-2 пъти. Ако е първото, цената скача, увеличават се и изискванията към палатката. Иначе, ако не се лъжа, и за по 20-25лв. могат да се намерят палатки, които да вършат работа в хубаво време. В Карфур например продават.

ameli
05-05-2013, 22:52
E няма да са 1-2 пъти, но за веднъж в месеца примерно става.. а какво значи воден стълб+някакви милиметри, има ли значение? Предполагам някакви одеала трябва да си носим, обаче много ли е тънка частта на която се ляга?

ivan.gergov.5
05-06-2013, 08:42
Ами воден стълб означава, цитирам "...това е налягането на водния стълб при което материала на палатката няма да пропусне вода и в палатката ще е сухо.Това е дименсия която показва водонепропускливоста на дадена материя."
Воден стълб от 3000 милиметра би трябвало да е достатъчен. За по-дъждовен климат например има 5000мм и 10000мм.
3000 милиметра воден стълб са равни на 0.3кг на кв.см. върху плата на палатката. 10000мм са 1кг на кв.см. и така.
Ако си вземеш двуслойна палатка(освен основното тяло се слага отгоре второ платнище) шансът да се намокрите намалява. Но трябва добре да сте я разпънали.
Моята палатка преди 4 години когато си я взех струваше 50 лева и все още е перфектна. Минала е през дъжд и вятър и държи.

Относно одеала, преценявате си дали ви се носи багаж, с кола сте, без кола сте, гледаш прогнозата за времето деня преди това, предполагаш колко ще е топло/студено(високите части на планините винаги е по-студено нощем). За мен одеалото е изключено като възможност, тъй като ходя с раница и имам спален чувал.(който е полезна инвестиция, между другото!)

А пък относно частта, върху която се ляга, не ви съветвам да лягате върху земята, защото през нощта тя изстива и може да ви стане студено, та да ви провали нощувката. Продават се шалтета(постелки, които изолират, дебели около сантиметър) за по 10-15 лева в туристическите магазини и разни други хипермаркети. И все пак, дали ще ви стане студено, ако спите върху одеала например, си е индивидуално нещо - зимата с един колега бяхме на палатки и той си беше забравил шалтето та спа на земята, но му беше добре.

Надявам се да съм помогнал. Ако имаш още някакви въпроси, готов съм да отговарям. :)

ameli
05-06-2013, 10:15
Благодаря много, днес ще потърся някакви и в случай, че се колебая ще те потърся.
Мерси отново, всичко ми беше много полезно :)

ivan.gergov.5
05-06-2013, 12:49
Къде смятате да ходите, че ми стана интересно?

Amore-Mio*
05-06-2013, 19:10
Провери евентуално и в Продавалник.

ameli
05-06-2013, 20:55
Все още не сме решили с точност, но при всички случаи ще е в близост до море.. плаж някакъв, не си падам по горички :D

Ще проверим, мерси за предложението :)

GeGaSa
05-06-2013, 21:02
http://www.adventure.store.bg/p97707/dvumestna-palatka-jazz-200.html

ivan.gergov.5
05-07-2013, 09:41
Много е яко, когато се събуждаш сутринта в палатката полуизпотен, защото слънцето е направило от нея парник.:D
Затова аз вече спя отвън - хем сутрин се събуждаш с изгрева, а не чакаш 2 часа слънцето да ти пече отгоре, хем дишаш въздух, гледаш небето, чуваш вълните...