PDA

View Full Version : Образование



unreal_world
04-20-2015, 19:38
Здравейте,
Споделяйте мнения на тема висше образование тук или в друга страна :) Много съм чела, но просто напоследък започнах да се отказвам от идеята да уча в чужбина ( след няколко години ми предстои избора ). Ще съм Ви много благодарна да кажете какви са вашите виждания по темата !!

anonymous708973
04-20-2015, 19:43
От много неща зависи. Най-вече от характера ти, какво те задържа тук или какво те отблъсква; силно привързана ли си към семейство и приятели. После идва ред на специалността - за някои специалности е по-добре/по-лесно да останеш в България, където евентуално мислиш да се реализираш, да си учиш на родния език и т.н. Важно е и какво е нивото на езика ти - каквото и да е, няма да е достатъчно, но колкото повече, толкова по-добре, нали :)

Ако се решиш за чужбина, от страна до страна има огромна разлика :)

unreal_world
04-20-2015, 19:51
Наскоро сякаш ме удари мисълта, че няма да мога да оцелея далеч от тук. За специалност ... влече ме психологията ;) Ти можеш ли да споделиш нещо от личен опит ? :)

102
04-20-2015, 19:54
и кво и е на психологията в су

Тромбоцит
04-21-2015, 04:42
Ако ще успееш да се класираш за университет в топ 20 на Европа - чужбина, ако ще забиеш в някой малък град в Англия/Германия/Дания с население 5000 души , по-добре остани в България и научи нещо повече.

anonymous708973
04-21-2015, 12:26
Наскоро сякаш ме удари мисълта, че няма да мога да оцелея далеч от тук. За специалност ... влече ме психологията ;) Ти можеш ли да споделиш нещо от личен опит ? :)

Аз съм година и половина вече в чужбина (Германия), четвърти семестър съм, но не съм психология. За мен беше правилното решение, но това не значи, че и за теб ще е, знаеш :) Въпреки че нивото на езика ми беше много добро, имах доста проблеми в началото да разбирам професорите, но това при мен си е от специалността. Просто имаше термини, които и на български не знаех какво значат; в началото четях адски бавно, което си е проблем, когато по един предмет се очаква да прочетеш 90 страници за следващата седмица (а ти си първи семестър и наивно смяташ, че трябва да четеш всеки учебник от кора до кора). Друг проблем е дупката в знанията - неща, които за местните, така да се каже, са основа и са учени в училище, за теб е нова информация. Това при мен беше по математика.

От психолозите съм чула как от първи семестър ги подпукаха с някакви велики доклади - ама не пародията в даскало, а сериозен доклад, за който търсиш книги, после накрая ги записваш при източници и т.н. Статистиката също е голям тормоз.

Какво значи "няма да оцелея"?