За съжаление освен процесор, рам, памет и дъно, огромно влияние оказва и скоростта на харда... което обаче никъде не се измерва и стои някак незабелязано. Windows постоянно разглежда разни файлчета из харда, така че той се използва през 100% от времето.
Работата на Windows определено се затруднява когато харда е почти пълен (особено C:/). Тогава с всяко записване и изтриване на нови и нови файлове (напр. филми) все повече се фрагментира. Файловете са нацепени на много части и се намират на различни места по харда.
Ако искаш да запишеш 1GB филм, а на харда имаш свободни 1,5 GB, то най-вероятно това свободно място не е едно парче място с размер 1,5GB, ами е събрано от стотици по-малки парчета пръснати навсякъде из харда.
Това разделяне на файловете на части из харда разбира се не променя съдържанието на самия файл, но прочитането му става по-бавно, защото главата на харда трябва да прескача от едно място на друго докато го прочете, и така няколко пъти.
Понеже Windows работи на C: (в общия случай), той няма нещо общо с другите дялове и това как са пръснати файловете на тях не би трябвало да оказва някакво влияние. Чете от тях само по заявка. Но ако C: е почти пълен, определено могат да се очаква забавяне на работата на Windows. Но и да не е, достатъчно е някоя програма постоянно да ровичка из харда за да ти се спече бозата. Примерно някоя антивирусна дето скрито все сканира нещо.