.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 9 от общо 9
  1. #1
    Повече от фен
    Регистриран на
    Feb 2009
    Мнения
    344

    САМО ЗА ГЕНИИ!

    Възложиха ми една задачка в училище на която се мъча вече 3-ти час да я реша.. ако някой може да се справи моля да помага! Това което е записано като дадено: 1 тенекия - 18 литра
    по две тенекии царевица, пшеница, ечемик и слънчоглед
    загуба при смилане - 1 процент от цялото количество
    Въпроси: Колко кг смески е закупил?
    Колко лева по-малко е платил ако е купил тенекия слънчоглед за 10 лв, а пшеницата, царевицата и ечемика по 7 лв за крина. За смилането платил по 0.80лв за крина. Ако купи готови смески, трябва да плати по 0,95лв за кг. както е дадна и допулнителна информация: обемна плътност кг/кубичен метър -> царевица 760кг/кубичен метър пшеница - 790 кг/кубичен метър, ечемик - 650 кг/ на кубичен метър и слънчоглед - 420 кг/кубичен метър ... от така зададеното условие ако някой схваща какво трябва да се прави и как се решава ЩЕ СЪМ МНОГО БЛАГОДАРНА

  2. #2
    Повече от фен
    Регистриран на
    Oct 2012
    Мнения
    435
    1 литър ти е 0,001 кубичен метър, т.е 1 тенекия царевица ти е 760*18*0.001=13.68кг. (Плътност*18*0,001)
    Купил е 2 тенекии царевица, общо 27,36кг.
    По горния метод смяташ и другите, след това сумираш резултатите. От полученото число изваждаш същото, разделено на 100. (ако полученото число е 20 примерно смяташ 20-(20/100) и това ти дава количеството смески)
    За цените мисля, че ще можеш и сама да се оправиш.
    Ако имаш някакви други въпроси или забелязваш някоя допусната от мен грешка или неточност пиши смело.

  3. #3
    Повече от фен
    Регистриран на
    Feb 2009
    Мнения
    344
    Тъй като отново срещам затруднения се питам някой би ли могъл да я реши? И да я постне с обяснение кое точно как е станало .. доста съм невеж ..

  4. #4
    Мега фен Аватара на PurpleDream
    Регистриран на
    Jul 2009
    Град
    ....in the rain...
    Мнения
    5 275
    ОМГ тва за кой клас е о.О
    Залагате ли?! Спечелихте ли?!
    Че аз умирам, а вас ви презирам!

  5. #5
    Повече от фен
    Регистриран на
    Feb 2009
    Мнения
    344
    За 6 клас е и ще се радвам ако някой все пак помогне.

  6. #6
    Да обясня на кратко условието:

    Човекът е закупил по 2 тенекии от 4те вида зърнени култури, които в последствие ги е смлял и смесил. Количеството смеси, които се търсят в задачата, представлява сбора от килограмите на всички смлени семена. Също така, за да няма объркване, думата "крин" е контекстов синоним на думата "тенекия".

    Какво ни е дадено:

    1 тенекия = 18 литра
    1 литър = 10 куб. см = 0.001 куб. м
    от двете следва, че 18 литра = 0.018 куб. м

    Човекът е закупил:
    2 тенекии царевица (7 лв за тенекия) , ( плътността е 760 кг/куб м)
    2 тенекии пшеница (7 лв за тенекия) , ( плътността е 790 кг/куб м)
    2 тенекии ечемик (7 лв за тенекия) , ( плътността е 650 кг/куб м)
    2 тенекии слънчоглед (10 лв за тенекия) , ( плътността е 420 кг/куб м)

    Какво се търси:
    а) Колко килограма тежи смляното съдържание на всички тенекии взети заедно ?
    б) Каква е разликата в сумата, която е трябвало да заплати, за същото количество готови смеси, ако 1кг от тях струва 0.95лв?

    А ето и решението:

    а) масата на 1 тенекия царевица е: 760*0,018 = 13,68 кг { (маса/куб.м)*(0,018 куб. м)}
    масата на 1 тенекия пшеница е: 790*0,018 = 14,22 кг { (маса/куб.м)*(0,018 куб. м)}
    масата на 1 тенекия ечемик е: 650*0,018 = 11,7 кг { (маса/куб.м)*(0,018 куб. м)}
    масата на 1 тенекия слънчоглед е: 420*0,018 = 7,56 кг { (маса/куб.м)*(0,018 куб. м)}

    сбора на получените резултати е 13,68 + 14,22 + 11,7 + 7,56 = 47,16 кг
    и тъй като имаме по 2 тенекии от всеки вид то имаме 2*47,16 = 94,32 кг
    но при смилането губим 1 процент, следователно смленият продукт е 99 процента от изходния или 0,99

    така като краен резултат за а) получаваме 0,99*94.32 = 93.38 кг смеси.

    б) човекът е заплатил по 7 лева за тенекия царевица, пшеница и ечемик, както и 10 лв за слънчогледа.
    общо за всички тенекии е заплатил 7лв*2тенекии*3 вида зърнени култури + 2тенекии*10лв/слънчоглед

    7*2*3 + 2*10 = 62 лв

    към това трябва да добавим разходите за смилането, които са 0.80лв/тенекия (крин)
    имаме 8 тенекии по 0,80 лв или

    8*0,80 = 6,40 лв

    като краен резултат получаваме, че е платил общо в случая 6,40 + 62 = 68,40 лв

    Ако беше купил директно готовите смеси би платил по 0,95лв за килограм. От а) вече получихме, той разполага след смилането със 93,38 кг смеси и остава само да умножим тези две числа или:

    0,95 * 93,38 = 88,71 лв

    А разликата между това, което е платил за тенекиите + смилането и това, което би платил за същото количество готови смеси е: 88,71 - 68,40 = 20,31 лв

    П.С lolipop1 интересно ми е къде учиш ?
    Последно редактирано от Blazze : 11-14-2012 на 18:22

  7. #7
    Голям фен Аватара на reperw
    Регистриран на
    Apr 2011
    Мнения
    825
    училище за надарени деца гагарин : бахти майката .. 6ти клас :Х:Х:Х

  8. #8
    Супер фен Аватара на pifiella
    Регистриран на
    Mar 2008
    Град
    Шоколадовия град
    Мнения
    2 456
    А аз в 6-ти клас си мислех,че магическите квадрати са трудни.
    Хората понякога не забелязват как плаче през ноща този,който върви в живота смеейки се!

  9. #9
    Повече от фен
    Регистриран на
    Oct 2012
    Мнения
    435
    Че кво и е трудното на тая задача бе, хора? С чиста логика се решава, без да ти трябват някакви допълнителни познания(освен едно изписване на "литър" в Гугъл)

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си