Грижа за суха коса
• Шампоанът трябва да се използва внимателно
Той измива не само мръсотията, но и маслата, защитаващи кожата на скалпа и самата коса. Ако косата ви е суха поради честата употреба на шампоан, дайте й необходимата почивка, като я миете по-рядко. Използвайте само меки шампоани “за суха и увредена коса”.

• Използването на балсам
Когато косата е суха, нейните външни слоеве, наречени кутикули, се лющят от основата на корена. Балсамът прилепва кутикулата назад към основата, добавя овлажнител и премахва статичното електричество. С балсама не трябва да се прекалява, защото косата може да свикне с неговото действие и да престане да използва своята собствена защита.

• Изрязване на “цъфтящите краища”
Сухата коса страда предимно на своите краища. Специалистите смятат, че веднъж на всеки 6 седмици те трябва да се подстригват.


• Прическа без нагряване
За сухата коса не се препоръчва използването на сешоари, електрически маши или четки. Използвайте ролки без нагряване или спете с влажна, сплетена на плитка коса.

• Предпазване на косата от природното влияние
Вятърът, слънцето и студът по свой начин изсушават косата. Затова носете шапка и в студените, ветровити есенни и зимни дни, но и през лятото.

• Басейнът
Хлорът е един от най-разрушителлните фактори за косата. Задължително по време на плуване слагайте гумена шапка, а като предварителна защита можете да втриете в косата си балсам или зехтин. Бирата също придава здрав блясък на косъма, а за миризмата не се притеснявайте - тя бързо изчезва, т.е. изпарява се, след като подсушите с кърпа косата си.

През зимните дни много хора се оплакват от това, че косата им капе и няма или бързо губи своя добър вид. Ако не успеете да се справите с този проблем сами, консултирайте се със специалист, който ще ви помогне да откриете истинските причини за проблема. Понякога те стават ясни само след пълна кръвна картина, а може и да са на психична основа.



Грижи за мазна коса
Мръсния въздух, задимените помещения, влагата, та дори и студът и мъглата са малка част от предпоставките, които спомагат за омазняването на косата ни. Много хора имат този проблем - необходимостта от често миене. А това, освен че я изтощава и я омазнява допълнително и в крайна сметка се оказва, че се въртим в един омагьосан кръг, който освен всичко останало е и досаден. Писнало ли ви е през ден да миете косата си? Омръзна ли ви на другия ден след измиването й да изглежда така сякаш сте я мили преди седмици? Не искате да губи формата си и да стои добре дни на ред? Е, това вече не е проблем! Ето как:

След измиване с неутрален шампоан както обикновенно правите, косата се изплаква обилно и корените й се намазват с лимонов сок, най-лесно това става когато разрежете един лимон на две и и с половинките му втривате директно в корените. Престоявате така 10 минути, след което изплаквате с вода като редувате топла и хладка, а на финала е хубаво да завършите със студена вода, защото студената вода свива порите, които са виновни за бързото омазняване.

Ако приложите това без да изплаквате косата, то лимона действа и като фиксатор и така прическата ви ще запази формата и обема си за по-дълго. Въпрос на избор.

Полезно за косата е също в съд с хладка вода да изцедите сока на два лимона и, когато приключите с миенето й да я изплакнете с тази смес, така тя ще стане по-пухкава, а и това също ще забави омазняването й.

Смесете половин чаша сода бикарбонат и сока от 1-2 лимона, натрийте добре цялата коса с тази смес като наблегнете на корените, изплакнете обилно като пак редувате топла и хладка вода. Този метод специално е много полезен и се препоръчва след плуване в басейн, понеже се премахват всички следи от хлор, които са останали в косата.

За финал ще ви препоръчаме веднъж седмично да нанасяте на косата си медена маска за коса, а именно: 2 супени лъжици мед разбъркани със сока от един лимон до получаване на хомогенна смес се нанасят на суха коса с помощта на гребен, след престой от 10минути косата се изплаква и се измива както обикновено.