Страхотна тема. За съжаление, аз съм заобиколен от неграмотни хора. Изключение са само някои от госпожите в училище, майка ми и сестра ми. Представете си роднините ми, половината учители (масово казват "...напримерно...", "...урокА, който учимЕ..." и други) и всичките ми съученици, които ,без изключение, говорят и пишат с много грешки (някои не пишат), а 1/3 от тях сричат по една дума на всеки 2 секунди. Познайте кой клас сме. Седми. Тази година ни чакат матури. Вие ще кажете, че не би трябвало да ме интересуват другите, но те ме дразнят, просто ме дразнят.
Искам да допълня темата. Забелязах, че обяснението отпреди няколко години относно учтивата форма е непълно. Пише, че при учтива форма винаги след "-л" се пише "и", но има изключение. Ето го правилото:
- Пише се "-ли", когато причастието в изречението е част от просто сказуемо, състоящо се от глагол в сложно време, и се съгласува с подлога "Вие": "Господине, ВИЕ сте забравиЛИ мобилния си телефон." или "Господине, ВИЕ бяхте забравиЛИ куфара си." "сте забравили" и "бяхте забравили" са прости сказуеми, тоест във всяко от тези сказуеми, двете думи са един глагол. Тук "забравил" е като действие и ако е отделно е глагол в преизказна форма.
- Не се пише "-и", когато причастието в изречението е част от съставно именно сказуемо и се съгласува със самия род на лицето, към което се говори: "Госпожо, вие сте отслабнаЛА." "сте отслабнала" е съставно именно сказуемо. Тук "отслабнала" не е като действие, а нещо като състояние, като определение на госпожата. Да кажем "Госпожо, вие сте отслабнали.", е същото, като "Госпожо, вие сте момичета." (няма смисъл). Тук отново има изключение, когато изглежда като учтиво обръщение, но всъщност не е такова: ако с "Госпожо, вие сте отслабнали." се има в предвид детето или някой познат на госпожата. Същото е като:
" - И вие ли сте болни?
- Болни сме. Снощи вдигнахме температура и сега той кашля. Има някакъв вирус. На вас какво ви е?
- Моя го хвана свински грип."
Аз поне съм чувал подобни разговори, не знам за вас.
Границата, между това кога да използваме л/ла или ли, е много тънка, но в крайна сметка в случая говорим учтиво и разговорът трябва да бъде на възможно най-високо ниво.
Последно редактирано от hristo99 : 04-06-2013 на 20:00