В изчисленията за 2005 г. България се подрежда на 21 място по употреба на канабис, като на първо място са Франция и Испания, а последна е Гърция. Пак според доклада, касаещ употребата на амфетамин през изминалата година, сред хората на възраст между 15 и 34 години в България употребяващите амфетамин са 0,9 %. Най-много са зависимите във Великобритания, Германия, скандинавските страни и част от бившите съветски републики. За употребата на екстази отново сред хора на възраст между 15 и 34 години водещи страни са Чехия, Великобритания и Испания. Там процентът на зависимите е от 7,7 до 2,9.

В България данните сочат, че 1,1 на сто употребяват екстази. По употребата на кокаин през изминалата година България се нарежда на 14 място сред страните в Европа. На първо място са Испания, Англия и Уелс. Данните от доклада сочат, че в периода 2003-2004 година за разпространение на ХИВ вируса сред изследване, употребяващите наркотици чрез инжектиране, сочи че засегнатите в България са 0,7 %, а най-висок е процентът във Франция - 12,2 %.

Хероинът излиза от мода и в България. Няма увеличение на броя на зависимите, дори обратното – забелязва се лек отлив. Вероятно и затова цената на хероина е паднала драстично навсякъде в Европа, някъде два пъти. Затова пък най-голямата опасност сега се крие в прекомерната употреба на амфетамини и екстази. А най-лошото е, че са свързани с модата в начина на живот на младежите. С нарастваща сила това важи и за страната ни. И докато хероинът е улична дрога, амфетамините са клубни наркотици, едва ли не задължителна част от забавлението на младежите.

Boom-a na amfetaminite