кай,това е много.виж го ей това,инфото е по-синтезирано
Китай
Площ: 9 596 960 km2
Население (брой): 1 306 313 812
Официален език: китайски
Религия: атеисти (59%), будисти (6%)
Политическа система: народна република
Президент: Ху Дзинтао
Министър-председател: Вен Дзябао
Столица: Пекин
Най-голям град: Шанхай
Парична единица: ренминмби юан (CNY)
Часова зона: UTC+8
Интернет домен: .cn
Телефонен код: +86 (континентален Китай), +852 (Хонг Конг), +853 (Макао)
Климат: умерен, пустинен
Знаме
Герб
Мото: няма
Химн: Марш на доброволците
Местоположение:
източна Азия
Китайската народна република е разположена в Централна и Източна Азия. На изток граничи с Тихия океан. Площта на континенталната част на Китай е около 9 милиона и 600 квадратни километра и е най-голямата страна в Азия, и трета – в света.
Територията на Китай се разпростира от централната част на река Хей Лондян на 53°30 северна ширина, до южните острови Цзън Му - 4°, разликата от север до юг е повече от 49°, а разстоянието е над 5500 километра. Източната граница на Китай е общата част на реките Хей Лон и У Сули на 135°05 източна дължина, а западната граница е Памирско плато – 73°40, повече от 60°ширина, а разстоянието между най-източната и най-западната точка на Китай е над 5000 километра.
Общата дължина на сухопътната граница на Китай е около 22 хиляди и 800 километра. На изток граничи с КНДР, на север – с Монголия, на североизток – с Русия, на северозапад граничи с Казахстан, Таджикистан и Киргистан, на запад и югозапад – с Афганистан, Пакистан, Индия, Непал, Бутан и др. а на юг граничи с Бирма, Лаос и Виетнам, на изток и югоизток – с Република Корея, Япония, Филипините, Малайзия и Бруней.
Държавно управление
Китай има политически правомощия върху Тайван, Кинмен, Матцу и Пескадорските острови. Полупрезидентска демократична република и президентът е главнокомандващ, а премиерът е председател на правителството. Изпълнителната власт се упражнява от правителството, законодателната и от правителството, и от парламента. Съдебната власт не зависи от законодателната и изпълнителната власт.
Държавните органи на КНР включват:
Органите на държавната власт – Общокитайското събрание на народните представители и местните събрания на народни представители
Председател на КНР
Държавни административни органи – Държавният съвет и местните народни правителства
Държавен ръководен военен орган – Централен военен комитет
Държавни съдебни органи – Върховният народен съд, местни народни съдилища и специални народни съдилища
Държавни органи на прокуратурата – Върховна народна прокуратура, органи на местната народна прокуратура и специалната народна прокуратура.
Управляваща партия в страната е Китайската Комунистическа Партия. Съществуват още осем демократически партии, които не са опозиция.
Население
По население Китай е на първо място в света с почти 1 милиард и 300 милиона население. Гъстотата на населението е 134.1/км2. Мандаринският китайски език е официален езиков стандарт в страната, с изключение на Хонг Конг и Макао, където се използва и кантонски диалект. Китайският е съофициален с английския в Хонг Конг и с португалския език в Макао. В автономните райони на страната, китайския е съофициален и с много други малцинствени езици като уйгурски, монголски, и тибетски.
Китайската нация не е монолитна, а се състои от 56 националности, които - взети заедно - представляват една нация. За повече информация: Китай - националности.
История
Името Китай произхожда от името на китайския владетел Цин. Той превърнал Китай в могъща империя, но бил много жесток и не показвал никаква милост към враговете си. Заповядал те да бъдат разрязвани на две или заравяни живи. Императорът Цин наредил на поданиците си да му построят огромна гробница в една местност, наречена Си Ан Шиан. Искал и след смъртта си да бъде охраняван от жестоки войници и затова заповядал да направят войска, която да е вечна. Наредил да бъдат направени повече от 7000 войници, 600 коня и 125 бойни колесници. Императорът искал мястото на гробницата му да бъде запазено в тайна и затова погребвал живи много от хората, които работили при изграждането й. Хилядолетия неговата войска останала скрита под земята, докато през 1974 няколко селяни я открили, копаейки кладенец.
География
Китайската народна република е разположена в Централна и Източна Азия. На изток граничи с Жълто, Източнокитайско и Южнокитайско море - периферните части на Тихия океан. Площта на континенталната част на Китай е около 9 милиона и 600 квадратни километра и е най-голямата страна в Азия, и трета - в света.
Територията на Китай се разпростира от централната част на река Хей Лондян на 53°30 северна ширина, до южните острови Цзън Му - 4°, разликата от север до юг е повече от 49°, а разстоянието е над 5500 километра. Източната граница на Китай е общата част на реките Хей Лон и У Сули на 135°05 източна дължина, а западната граница е Памирско плато - 73°40, повече от 60° ширина, а разстоянието между най-източната и най-западната точка на Китай е над 5000 километра.
Общата дължина на сухопътната граница на Китай е около 22 хиляди и 800 километра. На изток граничи с КНДР, на север - с Монголия, на североизток - с Русия, на северозапад граничи с Казахстан, Таджикистан и Киргизстан, на запад и югозапад - с Афганистан, Пакистан, Индия, Непал, Бутан и др. а на юг граничи с Бирма, Лаос и Виетнам.
Китай е предимно планинска страна с характерно стъпаловидно понижение на релефа от запад на изток.
Пътуване до Китай, визи
Въпреки голямото разстояние, Китай става все по-привлекателен за туризъм за български граждани. Страната има силна туристическа индустрия и множество забележителности, с които да привлече туристите.
Защита правата на момичетата в Китай
Днес се отбелязва „Световния демографски ден на население". Темата на Китай по този случай е „Да се обърне внимание на момичетата". Председателят на Китайския комитет за населението и ограничаване на раждаемостта, г-н Джан Уейцин заяви, че Китай придава голямо значение на дисбаланса на раждаемост между момичетата и момчетата през последните години, и са предприети редица мерки за подобряване на сегашното положение. Едновременно с това, и се създават и благоприятни условия за живота и развитието им.
Според статистиката на генералното преброяване за населението през 2000г., при новородените деца, съотношението между момчетата и момичетата е 119 срещу 100, което не е нормално. Дисбалансът между половете на новородените деца нарушава законните права и интереси на жените и децата, както и оказва отрицателно влияние върху структурата на китайското население. Г-н Джан Уейцин посочи, че сега Китай предприема мерки за подобряване на сегашното положение. Той каза:
„От 2003г., Китайският комитет за населението и ограничаване на раждаемостта, стартира експериментална програма „Грижа за момичетата", провежда социално-икономическа политика и механизъм за обезпечаване на момичета и семействата им, защищава законните интереси и права на жените и децата, както и активно търси ефективен начин за разрешаване на въпроса."
Г-н Джан посочи, че жителите на повечето райони в Китай предпочитат да раждат момчета, а не момичета, което е най-главната причина за дисбаланса при новородените деца.
Експерименталният проект „Грижа за момичетата" има за цел да поддържа и помага на семействата, в които има момичета да разрешат реалните трудности в работата и живота им. Момичето Уан Сяо`я от зоната Чанпин, Пекин е едно от момичетата, които са облагодетелствани от програмата. През есента миналата година, Уан Сяо`я получи съобщение, че е приета в университета. Но семейството й е бедно, затова тя няма възможност да учи в университета. За късмет, Комитетът за населението и ограничаване на раждаемостта на зоната Чанпин й дари три хиляди юана стипендия за следване във университета.
Както Уан Сяо`я, в Чанпин, много бедни момичета и семействата им получиха помощи от правителството. Зам.-председателят на Отдела за образованието при Пекинския комитет за населението и ограничаване на раждаемостта, г-жа Лю Фънтин отбеляза, че помощите се разделят на два вида:
„Първо, да се помогне на родителите им финансово, например за получаване на заеми от банки, за бизнес или търговия, с цел подобряване живота на семействата; или да подготвят родителите им за получаване на специалност или занаят, с цел те да намерят по-добра работа. Второ, да дари на момичетата такси за учене."
Съобщено бе, че от стартирането на програмата от 2003г., влиянието й става все по-голямо. Понастоящем програмата се провежда в 1/3 от китайските градове и околии.
През 3-те години от стартирането на програмата, в Китай са постигнати големи успехи, което спечели поддръжката и високата оценка на международните организации в Китай. Представителят на Фонда за децата при ООН в Китай, г-н Воумард изтъкна:
„Надявам се, че влиянието на програмата ще се разширява непрекъснато, с цел все повече селяни ще разберат, че момичетата и момчетата са еднакво добри. Грижата за момичетата е грижа и за бъдещето на страната."
Китайското правителство обяви, че до 2010г., в Китай ще бъде постигнат баланс на пола на новородените. Едновременно с това, ще се създадат благоприятни условия за отглеждането и развитието на момичетата.
Feel my sin..Feel my sound..So baby,come on in...