Китай разполага с обширна територия, красиви пейзажи и блестяща култура. В страната са запазени традициите и обичаите на многобройните национални малцинства и специфични видове занаяти, а китайските ястия са още по-известни в света. Туристическите ресурси на Китай са доста богати, затова потенциалът на китайския туризъм е голям и перспективата – светла. Наред с бързото развитие на китайската икономика, туризмът се превръща в нов нарастващ отрасъл на икономиката. Понастоящем броят на туристическите зони в Китай се увеличава непрекъснато, туристическата инфраструктура се усъвършенства непрекъснато и броят на чуждестранните туристи в страната също се увеличава в голям размер с всяка измината година.

Туристическите ресурси на Китай са разнообразни, намиращи се от котловината Тулуфан, която е на 155 метра под морското равнище, Еверест на 8848.13 метра над морското равнище. Разликата между котловината Тулуфан и Еверест Джомолангм е 9003 метра. Климатът по райони в Китай е съвсем различен, особено показателно е климатът в планинската верига Хъндуан. Там в една планина има четири сезони и на разстояние от пет километра времето се променя.

Китай е една от лялките на световната цивилизация. Многовековната блестяща история и култура днес са скъпоценни туристически ресурси. От основаването на Китайската народна република през 1949 година, в 29 от 34-те провинции, автономни райони и градове с централно подчинение са разкрити исторически находища от каменната ера.

Сред безбройните исторически и туристически забележителности, гробницата на първия император Циншъхуан -- едно от 8-те чудеса на света, стенописите в пещерите Могао и Великата китайска стена, всяка година привличат милиони чуждестранни туристи. В Китай живеят 56 национални малцинства. Всяко от тях си има свои специфична култура и традиции.







Великата китайска стена е гордост на китайския народ, и е един от великите обекти в човешката история. Тя не само е изумителен паметник на световното културно наследство с богата култура, но и природна забележителност със своя специфика.

Великата китайска стена започва да се изгражда от повече от 2000 години през периодите „Чунцю" и „ Джангуо", и е древен отбранителен обект с най-дълго строителство и най-голям мащаб. През династия Хан, дължината на Великата стена достига до над 10,000 км. Великата китайска стена през различни династии е била унищожена. Само участъкът, изграден през династия Мин (преди над 700 години) е добре запазен досега.

Кои построява Великата стена? Генералният секретар на Асоциацията за изследване и защита на Великата стена, г-н Дун Яохуей каза:

„Строителите на Великата китайска стена се делят на три групи. Първата са войниците. Построяването на стената е държавна дейност, затова войниците са главната сила. Втората са селяни. Третата са престъпници в изгнание."

Великата стена е построена върху високи планини и стръмни места в степта, за да се създаде силна отбрана. На стената са построени много наблюдателници и кули за сигнален огън.

Сега Великата китайска стена не се използва за военна отбрана, а е известен културен паметник, която привлича десетки милиони туристи от страната и чужбина всяка година.

От цялата стена, частта около Пекин е най-грандиозна и най-запазена. Защото този участък играе роля за защита на безопасността на Пекин и императорските гробове. Великата стена и участъците - „Бадалин", „Мутиен`ю", „Симатай" в околностите на Пекин са известни забележителности.

Най-известната сред тези забележителности е „Бадалин". Стената тук е много висока, и е добре запазена. Средната височина на стената е около 8 м. Френската 22-годишна девойка Елен Дарк много пъти посещава стената „Бадалин". Тя посочи:

„Не мога да забравя чувството, когато качих на стената за първи път. Навсякъде е зелено, много е красиво. Вървях стъпка по стъпка и се изкачих на стената. Много бях впечатлена."

От „Бадалин" на изток се намира стената „Мутиен`ю", която е една от добре запазените стени в Пекин. На тази стена са разположени три кули в един ред, които са неповторима гледка на цялата стена. Другата особеност на стената е богатата гора. Особено през пролетта, тук разцъфтяват червени праскови и бели сливи, много е красиво.

От „Мутиен`ю" на изток се стига до стената „Симатай", която е най-стръмна в цялата Велика стена.

Освен това, има и други известни участъци на Великата стена, като „Дзю`ионгуан", „Хуанхуачън" и др.

Великата китайска стена е величествен обект, който свидетелства за китайската 2000-годишна история. Тя олицетворява китайския народен дух. Тайванският турист, г-н Лай Баодзя изтъкна:

„Великата стена изразява народния дух, както и ума на китайците. Много към горд, когато виждам толкова древен обект, който е най-добре запазен на Земята."



Пекин има над 800-годишна история като столица, в резултат на което в града са останали десетки императорски градини. Те са уникален паметник на китайското парково изкуство. Сред тях, градината в парка Бейхай има най-дълга история в света. Историчката от Културния институт при парка Бейхай, г-жа Бай Джънджън заяви, че през 13-и век, първият император на династия Иуан Ху Билиъ избира това красиво място и построява градската стена на династия Иуан. Тя посочи:
"По време на династиите Иуан, Мин и Цин, тук е императорска градина. В световната история на столиците, изборът на столица заради градината, е
рядко срещан феномен в света."
Сегашният парк Бейхай заема около 70 хектара площ, от която водната площ заема повече от половината. В центъра на езерото в парка се намира един малък остров - „Ционхуа", на който се издига една бяла тибетска кула. Кулата е построена от императора на династия Цин, който е бил последовател на тибетския Будизъм. Тя не само олицетворява почитта на императорското семейство към Будизма, но и създава славата на острова.
Гледайки на юг над бялата кула, туристите ще открият, че заедно с долния остров Ционхуа, във водата има още три острова. Трите острова са построени от китайските майстори, според специфичния занаят за построяване на императорските градини, който се нарича „Едно езеро с три планини". Според китайската легенда, над трите планини над водата живеел прославен човек и там били скрити лекарства за дълголетие. Затова, китайските императори построяват „едно езеро с три планини" в градината, с цел да намерят лекарствата.
Специалистът по пекинска история, г-н Ли Дзиенпин заяви: „Архитектурният стил „Едно езеро с три планини" представлява специален стил на императорските градини. Другите градини не могат да бъдат построени по този начин. Затова, това става важна особеност на парка Бейхай. Ако не видите трите острова, то все едно не сте усетили духа на императорската градина."

Втората ни спирка е Летния дворец, който е построен от 1750г. Зам.-председателят на двореца, г-н Гао Дауей посочи" „Летният дворец е образец на пекинските императорски градини, и е най-добре запазен в Пекин."
Дворецът заема около 300 хектара площ, и е безценен паметник на китайската паркова архитектура. Главната забележителност на двореца е съчетанието от планината Уаншоу и езерото Кунмин. Планината е над 50 метра и прилича на прилеп, а езерото прилича на праскова. Според китайската традиционна култура, прилепът означава щастие, а прасковата – дълъг живот. Дворецът e построен от император Цианлон от динасия Цин по случай рождения ден на майка му. Затова, дворецът напълно отразява особеностите на китайската култура за щастие и дълъг живот.
Най-известната забележителност в цвореца е галерията, с 728 метра дължина, която е най-дългата галерия в света, и е вписана в книгата на Гинес.
Излезте от Летния дворец и тръгнете на изток, ще пристигнете до градина Иуанминиуан, която е една от най-харесваните градини на императорите на династия Цин.
За съжаление, от тази градина са се запазили само останки, след ограбването и опожаряването й от коалиционните войски на Великобритания и Франция през 1860г.




В западнокитайската провинция Цинхай се намира един изключително известен храм - храма Кумбум – свещеното място на Тибетския будизъм. Като научат историята за храма Кумбум, туристите трябва да разберат Тибетския будизъм. През 7-ми век на нашата ера, когато будизмът се предава от континенталната част на Китай, Непал и Индия в Тибет, той се съчетава с местната религия – бъндизъм, и постепенно се оформя Тибетският будизъм, които оказва голямо влияние върху Тибет, провинция Цинхай и други места, и има много последователи.

Храмът Кумбум се намира в планина Лотос – източната част на провинция Цинхай. Планината Лотос има 8 върха, от горе хората могат да видят, че 8-те върха много приличат на осем листа на лотос, а храмът Комбум се намира в центъра на лотоса. Храмът е изграден на планината, а архитектурният му стил съчетава тибетския и ханския, някои места се характеризират с индийски или непалския архитектурен стил.

Храмът Кумбум е изграден през 1560 година, и досега има повече от 400-годишната история. В продължение на много години, богослужението е много процъфтяващо, в сърцата на вярващите, там е свещеното място, храмът е един от признатите най-известни в света храмове на Тибетския будизъм. Централното цясто на Тибетския будизъм е в Тибет, Китай. Защо този храм в провинция Цинхай има толков висок престиж?

Екскурзоводката Чжан поясни: “Храм Кумбум е най-малкият храм от шестте известни храма на Тибетския будизъм, площта му само е повече от 400 хиляди кубически метра, обаче престижът му е най-високият. Защо е така? Защото, планината не зависи от височината й. Ако там има богиня, планината е известна. Основоположникът Тсонг Кха Па именно е роден в този храм, затова престижът му е особено известен.”

Тсонг Кха Па е създател на най-голямата школа на Тибетския будизъм “Гелугпа сект”. Монасите на тази школа носят жълти монашески шапки, затова, Гелугпа сект също се нарича Жълтия будизъм. Тсонг Кха Па е признат за втория будитски основоположник в света, и значението на рожденото му място е изключително важно.

В храма има пагода, голяма зала със златен покрив, зала-библиотека, малка зала със златен покрив и други постройки.

На площадката на храма има осем бели кули, те се издигнати от изток на запад, и са изградени преди повече от 300 години. На самото тяло на всяка кула има рисунки и иероглифи, посветени на осем събития на живота на Сакиамуни.

Разбира се, туристите трябва да посетят голямата зала със златния покрив, защото залата е най-величествената и най-ценната, тя се намира в центъра на храма, и е дъворцова постройка с архитектурен стил на династия Хан, площта й е повече от 450 квадратни метра. Казват, че за покривът й е използуван един тон злато, от далеч залата сияе със златни лъчи. В залата се намира съкровището на храма Кумбум – сребърната кула. Височината на сребрната кула е над 11 метра, и периметърът й възлиза на 20 метра. външният покрив на кулата е изработен от чисто сребро, в нея е поставена статуята на Тсонг Кха Па.