При определянето на степента на окисление на даден атом в негово съединение или в просто вещество се налага използването на няколко прости правила:

1. Водородът винаги е в степен на окисление +I с изключение на хидридите на активните метали, където степента му на окисление е I .

2. Алкалните метали са винаги от степен на окисление +I , алкалоземните - +II , а алуминият - от степен на окисление +III.

3. Кислородът е винаги от степен на окисление II с изключение на пероксидите, където е от степен на окисление I , и на ОF2 , където е от степен на окисление +II .

4. В простите вещества , както и при въглерод-въглерод връзките в органичните вещества , степента на окисление на елементите е нула.

5. Сумата от степените на окисление на всички атоми в една молекула е равен на нула , а при йоните - сумата е равна на общия заряд на йона.

По правило степента на окисление и валентността не съвпадат. Например известно е, че във всички съединения въглеродът е четири валентен. В следната поредица от съединения обаче неговата степен на окисление се променя от IV до +IV :

СН4 С2Н6 С2Н4 С2Н2 НСНО СО СО2
IV III II I 0 +II +IV