Страсбург тормози България за ОМО "Илинден"

Заради признаването на Косово губим съюзници в Съвета на Европа

Светослав Терзиев

Македония провокира международен натиск над България да регистрира ОМО "Илинден". В първия си годишен доклад как 47-те държави от Съвета на Европа изпълняват решенията на Европейския съд за правата на човека в Страсбург Комитетът на министрите на СЕ (изпълнителният орган) направи преглед на 19 български дела, от които четири - на омовци. В сравнително мек тон той прикани България да регистрира македонистката партия и да не пречи на нейните сбирки.
Според високопоставен дипломат в Страсбург мекият тон се дължи само на факта, че това е първи доклад, но прогнозира засилване на натиска. "Македонците вече са привлекли на своя страна Швеция, Холандия, Норвегия и други северни държави. България се подкрепя от Гърция и Кипър. Повечето западни страни са сдържани, но са склонни да симпатизират на Македония като по-слаба държава", каза той. По негова прогноза Сърбия и други балкански страни, които досега са били неутрални, могат да накажат България заради признаването на независимо Косово. Той не изключи отдръпване на Гърция и Кипър също заради Косово.
Български дипломат каза за "Сега", че се очаква остър сблъсък с Македония в Страсбург през юни. Ограничението за регистриране на партии, които не могат да съберат 5000 подписа, ще бъде атакувано чрез три предложения: България да вкара поправка заради ОМО "Илинден" в Закона за политическите партии; Конституционният съд да преразгледа решението си от 2000 г. за отнемане на регистрацията на македонистката партия; да бъде внесена поправка в конституцията. Освен това Комитетът на министрите очаква поправка в Закона за събранията, митингите и манифестациите.
Съдът в Страсбург се съгласи, че омовците проповядват сепаратизъм, но го сметна за безопасен, защото не е придружен с призиви за насилие. Швеция посочва, че също има партия, която настоява за откъсване на част от територията й, но не я забранява, щом не проповядва насилие.

ХОДАТАЙСТВО
Председателят на Европейския съд за правата на човека Жан-Пол Коста разкритикува преди дни България, че не предлага подходящ пост на Снежана Ботушарова, чийто 9-годишен мандат в Страсбург изтече. Тя напуска съда през април. Според дипломати Жан-Пол Коста е упражнил натиск и върху министъра на правосъдието Миглена Тачева.
http://www.segabg.com/online/article...d=2&id=0000401
НИКОГА НЕ ТРЯБВА ДА РЕГИСТРИРАМЕ ТАЗИ АНТИБЪЛГАРСКА ПАРТИЯ!