Потънъл съм в будизма напоследък така че смятам да внасям малко будистка перспектива когато участвам в разговори тук, докато ме изтраете
Според будизма сънищата са няколко типа и спането през нощта се дели на няколко фази. В първата част на нощта е дълбокото спане, по време на което тялото е много уморено и се потъва повече. В началото на тази фаза няма сънуване. След това може да се проявят няколко типа сънища - едните са сънищата, свързани с асоциации и впечатления от ежедневието. Вторите са така наречените "кармични сънища", при които е възможно да сънуваме неща, кото нямат нищо общо със света такъв, какъвто го познаваме - например да сънуваме съвсем непознати неща или същества. Казва се четова са сънища, свързани с преживявания, които сме имали по време на други животи. Всичко естествено е доста оплетено и множество "умствени отпечатъци" участват при оформянето на един сън, като много лесно се навързват асоциации със страшна скорост.
Постепенно през нощта спането става все по-леко и по-леко, като рано сутрин сънищата са съвсем различни. Точно преди събуждане е възможно да се сънуват събития, които още не са се случили и в тази фаза сънищата могат да имат особено значение. Според будизма между сънищата и реалнистта няма съществена разлика - единствената разлика е че сънищата са свързани с по-незначителни кармични отпечатъци, докато нашата "реалност" е плод на по-стабилни кармични навици.
В будизма също така има специални медитации свързани със сънуването, но това е друга тема.