.
Затворена тема
Резултати от 1 до 5 от общо 5

Hybrid View

  1. #1

    Резюме на Тартюф

    Може ли някой да ме намери резюме на Тартюф, да съдържа всичко важно и да е за всяко Прошение поотделно. Мерси предварително на всички!


    *Грешен раздел!
    Точка 1 от Правила на форума.

    Редакция на MakeMeLaugh
    [23:35:32] Big toN каза: просто ти си си няква такава леко побъркана

  2. #2
    Вече ако искате заключете темата, защото ми т рябваше за днес
    [23:35:32] Big toN каза: просто ти си си няква такава леко побъркана

  3. #3
    Аватара на Tedi4ka
    Регистриран на
    Aug 2007
    Град
    mezdra
    Мнения
    2 344
    Тартюф-анализ


    “Тартюф” е най- често поставяната пиеса в целия свят, няма театър, който да не е включвал по няколко пъти в своята програма по няколко пъти тази забележителна комедия на Молиер. Популярността на пиесата се дължи на поставения в нея проблем и начина, по който е разрешен.
    Действието на комедията се развива в Париж в дома на заможния боржуа Оргон. Пиесата започва с остър конфликт между г-жа Пернел, майка на Оргон и останалите членове на семейството. Пернел обвинява роднините си в неприемлив начин на живот и разрушаване на семейния ред. Елмира, Марияна, Дамис, Дорина, Клеант критикуват г-жа Пернел, която е неприятна, властна, злобна, бъбрива и вечно недоволна.
    В поредицата от портрети, обрисувани от г-жа Пернел, липсва Оргон, но читателят знае, че той принадлежи към групата на Пернел и Тартюф. Неговата роля в семейните отношения е твърде голяма, тъй като той е глава на семейството и решава въпросите, свързани с имота.
    Оргон е заслепен напълно от мнимите качества на Тартюф- набожност, скромност и безкористност. В негово лице той е намерил човека , на когото изцяло се е доверил:
    Накрай по божи знак прибрах го аз у нас
    и всичко тук добре потръгна оттогаз.
    Той бди и чест е мен, че тук пред всяка друга
    най- много е зает със мойта съпруга.
    Той казва ми кой мъж я гледа похотлив
    и тамо е от мен стократно по ревнив.....
    Дълбоката заблуда на Оргон го прави смешен и жалък и създава конфликтите в семейството. От Дорина ознаваме, че Тартюф яде за шестима, уригва се на масата, “чувства се славно, пълнее, руменей...”. Тези детайли засилват контраста между традиционната представа за аскета- светец и Тартюф. Те подсказват, че неговият апетит няма да се ограничи само с трапезата, а ще се насочи и към дома, богатството, жената и дъщерята на Оргон. По нататъчното развитие на комедията доказва това чрез намерението на Оргон да даде дъщеря си за жена на Тартюф, въпреки че тя обича младия Валер. Това е възлов момент в композицията на комедията, защото именно срещу това решение на Оргон разумните членове на семейството започват борба, която довежда до разобличаването на Тартюф.
    В последните сцени от четвърто действие чрез хитрия план на Елмира злодеят- лицемер бива разобличен. Заблудата изведнъж се разсейва и Оргон прогонва измамника. Неочакваният финал на пиесата напомня на хат=рактерните за античността трагедий. Но този финал завършва по този начин не само от необходимостта комедията да завърши щастливо. Той е бил израз на личната благодарност към краля подкрепил Молиер в трудната му борба за поставянето на пиесата.



    http://prize.bg/tedi4kata -моля ви влизайте

  4. #4
    Благодаря ти
    [23:35:32] Big toN каза: просто ти си си няква такава леко побъркана

  5. #5
    Заключвам щом си свърши работата

    Ако има нещо - л.с.
    .: Всеки може да ти хване окото, но само специален човек може да хване сърцето ти! :.
    ╰ ☆ ╮Бори се за това, което искаш, за да може един ден да кажеш: ИСКАХ и... ИМАМ!╰ ☆ ╮



Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си