- Форум
- По малко от всичко
- Тийн Учител - есета, теми, съчинения...
- Помагалото :PppPpp
ЗНОС - конспект
1. Видове ядрени реакции. Характеристика на йонизиращото лъчение.
2. Поразяващо действие на йонизиращото лъчение – лъчева болест. Клинична картина на проявлението.
3. Особености на радоактивното замърсяване след авария в АЕЦ. Оценка на обстановката по следата на радиоактивния облак. Единици за измерване на радиацията и дозите на облъчване.
4. Поведение и действие на на селение попадащо в 30 километровата зона на аварирала АЕЦ.
5. Поведение и действие на население попадащо в извън 30 километровата зона на аварирала АЕЦ.
6. Характеристика на крупните промишлени аварии в химическата промишленост. Класификация на ПОВ (промишлени отровни вещества) по тяхното токсично действие.
7. Характеристика на по важните ПОВ: хлор, амоняк, въглероден оксид, циановодород, серен диоксид. Клинична картина на отравяне с тези промишлени отровни вещества. Първа помощ и защита.
8. Огнище на химическо заразяване с ПОВ. Фактори, които влияят в-у формирането му. Съдържание и оценка на обстановката в ОХЗ.
9. Общи сведения за стихийните природни бедствия. Характеристика на сеизмичната особеност на нашата страна.
10. Обща характеристика на останалите природни бедствия – пожари, наводнения, свлачища, заледяване и др.
11. Характеристика на инфекциозните болести – вариола, съп, грип, СПИН, хепатит, рубеола, скарлатина, антракс, чума, тиф, холера и др. Причинители на инфекционзните заболявания.
12. Основи на екологията. Основни канцепции, причини и методи в екологията.
13. Проблемът за екологичната защита на човека и околната среда.
14. Основни замърсители и източници на зъмърсяване на атмосферата. Начини за пречистване на атмосферата от отработените аерозоли.
15. Замърсяване на повърхностните и подземни води – източници. Начин и средства за пречистване на водите.
ЗНОС - лекции
1. Характеристика на поразяващото д-вие на йонизиращите лъчения
1. Радиоактивност – определение, същност и видове; изотопи. Още в края на 19в. физ. открива, че някои тежки елементи могат самостоятелно да се разпадат, като изпускат алфа, бета и гама лъчи (това е свойството радиоактивност). Това св/во е открито и регистрирано от Бекерел в 1896 г. По-късно Кюри и Ръдърфорд довършват откриването на радиацията. Тя представлява превръщането на 1 хим. елемент в ядро на друг елемент, като се излъчват елементарни частици. Естествена и изкуствена радиоактивност. Ест. се наблюдава при тежки елементи. Изк. радиоактивност се осъществява за пръв път през 1919 г. от Ръдърфорд, който разрушава ядрото на атома, използвайки хелий. Чрез изк. радиоактивност се получават изотопи. Изотопите са разновидности на един и същ химичен елемент с разл. атомни тегла, но с еднакви свойства. До днес са получени над 1000 изотопа. Обикновен водород, тежък водород (деутерий), свръхтежък водород (тритий). u233, u234, u235 и u236 γ(гама), α(алфа), β(бета) – радиоактивни разпадания.
Период на полуразпадане. От опит се установява, че всеки изотоп има различен период на полуразпадане. Това е перида за който се разпадат 1/2 от от атомите на изотопа. u235 – 707 000 000 години; u234 – 4,4 милиарда год.; плутоний – 24000 год.
2. Видове ядрени реакции. Състоянието на ядрото може да се изменя и изкуствено. Това става чрез бомбандирането му с ядрени снаряди ( x, u и др.). Има два вида дел. – термоядрена реакция (леки ядра) и верижна ядрена реакция (тежки ядра).
Верижната реакция е открита през 1939 г. от редица физ. – Щраусмайер, Ферми, Кюри и др. Те са доказали, че ядрата на u235 под действие на неутр. се разцепва и образува ядра на други изотопи (телур, стронций и др.). Заедно с тях, се отделят и свободни u, които продължават да бомбандират останалите ядра, които също изхв. своб. u. Това се нарича верижна реакция. За да се постигне, трябва да се доставят 5 мега-електрон-волта. Трябва да има мин. кол. дел. вещ., наречено критична маса. Тази реакция протича изключително бързо.
image 1 - верижна реакция
Др. начин за получаване на ядрена реакция е термоядрена реакция. Това е съед. на ядра на леки ел. Тук се използват изотопите на водорода. За протичане на термоядрена реакция е нужна висока t°. Това се създава чрез верижна ядрена реакция. Силите на привличане между ядрата се преодоляват и ядрата се съединяват. При термоядрената реакция се отделя много повече енергия от тази във верижната реакция.
image 2 - термоядрена реакция
3. Йонизиращо лъчение и радиоактивно замърсяване. Същност. Всяко лъчение, чието действие води ди образуването на ел. заряди с разл. знаци, се нарича йонизиращо лъчение. Има два вида – фотонно и корпосколярно. Корпосколярното е лъчение с ел. частици, при радиоакт. лъч. Това са
If you do not tell the truth about yourself
you cannot tell it about other people!