- Форум
- Новини и съобщения
- Новини и съобщения
- 40% от българските деветокласници неграмотни
Според най-новото изследване на Организацията за Икономическо Сътрудничество и Развитие (OECD), българските ученици са много под средното ниво на грамотност, математика и науки - на 46 място от 65. Пред нас са турците и сърбите.
Тестът, PISA 2009, бил даден на около 4000 български деветокласници от 170 училища. Резултатите излязоха преди 2 дни.
Първите три места са заети от Корея, Финландия и Сингапур.
България е на предпоследно място от страните в ЕС, на последно място в ЕС е Румъния - 49-то. От балканите най-зле се е класирала Албания - на 60-то място, а най-добре Гърция - на 32-ро място. Македония е извън класацията.
Българските момичета били с около две учебни години по-напред от момчетата във всички области.
На нас колко ни казваха, че сме били най-умните, имали сме най-добрата образователна система, мухлясали учители по български ни караха да пишем разни есета на изчанчени теми и сега се виждаме колко сме добре.
Първоначално написано от PBS
![]()
Може би там и тогава друга съм била ...
Ами тва е положението,като има само тъпаци в тия училища.Почти.Не се обиждайте,но кво ше ви навреди да понаучите нещо?!А и "Думата НЕ ЗНАМ се пише отделно,за разлика от НЕГРАМОТЕН".
![]()
Никога не казвай никога,но ако някога кажеш никога на някого,то тогава никога не казвай на никого,че някога си казал никога на някого.
Такава ни е учебната система. Какво да виним учениците, то ако имаше малко контрол и качествени учители нямаше да са така нещата.
А най е кофти когато някой предмет ти е интересен, искаш да научиш нещо и ти натресат някой пълен идиот за учител... (както в момента съм аз с една учителка по БЕЛ)![]()
Life's too short.. too short to live it as a bad person!
Вдигаите стари теми и си намираите оправдания...
как няма да са неграмотни .. те не влизатт в часовете...
Пф, ако учителя имаше право да ти пръсне кифлата от бой нещата щяха да са далеч по-добри. Ама като има келеши, дет ходят само за присъствие, учебника не знаят как изглежда и викат на учителката "Ей, курво, щи *** майката." няма как да станат нещата. Просто каквото турчолята не успели за 500 години, келешите ще успеят за 50.
Ама ко ти пука, слушай новия хит на Драгана, мятай гъзо у дискотеката, купи си найкове, синджир за кучета на врато и си баро тузаро...
Аре майната ви на всичките келемета, вие ще сте общаците за 400 лева след 5 години. Света от такива като вас има нужда постоянно и сте заменими лесно.
точно заради такива,където си ги описал,България е толкова западнала държава.Както ми се иска да кандидатствам извън България,така няма да ми признаят димполамата за завършен 12 клас,защото като ги видят тези ,,индиви'' ,познай какви заключения ще си направят...Първоначално написано от GregoryHouse
А на мен ми се гади и от идиотите които бягат от България. Като не ви харесва направете нещо. Да избяга всеки може. И не ми казвайте един човек не може да промени нищо. Месията ви е бил точно и само 1 човек. А не един човек иска да е различно. Щом искате по-добро направете го.Първоначално написано от slicky
на кого ли му пука, хахах ?!
Green DayBaffaLsc
TFK
![]()
NarutoDarker Than Black
Fullmetal Alchemist
D Gray Man
Избухлива съм, лесно раздразнителна, имам голямо его.. кво да се прави.
Може ли да е по-трагично се питам ???![]()
![]()
Женските сълзи са много красиви и нежни,когато са потекли за някой скъп човек..Очите са най-искрени и те никога не лъжат,така ли поне веднъж не се осмели да погледнеш в моите и да видиш болката и тъгата в тях :]
може, можеПървоначално написано от MakeMeHappy
остава само да изберат някой циганин за премиер, и сме тип топ !
![]()
Green DayBaffaLsc
TFK
![]()
NarutoDarker Than Black
Fullmetal Alchemist
D Gray Man
Избухлива съм, лесно раздразнителна, имам голямо его.. кво да се прави.
Много тъжноА колко преподаватели има, които също са неграмотни
Аз в момента съм първа година в университет и имам чувството, че учителят ми по механика не е чувал дори за пълен член, като му гледам лекциите...
Не съм съгласен, че учителите са виновни. Брат ми е 5 години под мен, учат го същите учители и същото училище. Разликата е, че в неговия клас идея си нямат от елементарни неща, дето при нас за 3ка не са стигали. Там обаче 5ци и 6ци им пишат. Ако трябваше сериозно да се оценява всички щяха да повтарят.
Точно така е. Всяка модерна демокрация има нужда от глупави ("тясно специализирани") граждани със задоволени елементарни нужди (средна класа), които нямат копнежи и стремежи над това да се възпроизвеждат и да търсят сигурност и спокойствие.Първоначално написано от GregoryHouse
Примерите са на запад. Всеки имал досег с него знае и нас какво ни чака.
Набавяне на адреналин
Ако имаше такъв закон, който да разрешава на учителите да бият учениците щях да гласувам с две ръце за най-глупав закон създаван някога. Нали се сещаш, че едно дете трябва да бъде възпитано добре от родителите си, а учителите играят много малка роля в това отношение.Пф, ако учителя имаше право да ти пръсне кифлата от бой нещата щяха да са далеч по-добри.
Всеки има право да слуша, каквато музика му харесва и да се облича така както му допада. Не виждам, защо трябва да се намесват музиката и стила на обличане с това на кой човек, колко му е умствения багаж.Ама ко ти пука, слушай новия хит на Драгана, мятай гъзо у дискотеката, купи си найкове, синджир за кучета на врато и си баро тузаро...
Аз мога да ходя с костюм на работа, но вечер защо да не се обличам така както ми харесва, с цел да разпусна и да се забавлявам.
Ми и тука грешиш според мен до някаква степен. Ако изключим циганите, които нямат и първи клас има доста висшисти и умни хора, които работят като общи работници. Просто в такава държава живеем, където няма реализация за всички и където освен на себе си трябва да разчиташ и поне на малко късмет. Пък и естествено има доста хора, които са били слаби в училище, но са успели по един или друг начин във финансов аспект.Аре майната ви на всичките келемета, вие ще сте общаците за 400 лева след 5 години
Когато имаш семейство и недай си боже да стане така да не можеш да дадеш и един лев на детето си за училище, тогава си помисли, кой е идиот. Ако имам семейство и не успея да им осигуря нормален начин на живот, ще напусна България, на всяка цена, само и само да мога да им осигуря някакво бъдеще и да не се повтаря с тях, това което е станало с мен. Постави се на мястото на някои хора и тогава говори.А на мен ми се гади и от идиотите които бягат от България. Като не ви харесва направете нещо. Да избяга всеки може
И все пак това за мен е толкова безполезна статистика, колкото help на windows. Ако едно дете не е получило елементарни познания още в основното си образование за всичко са виновни родителите, че не са го подкукуросали да учи. На много хора, започват да се осъзнават по-късно към 18 годишна възраст и стига да имат амбиция пак могат да се поправят, стига да искат