Зодиакални знаци [редактиране]

Астролозите приемат, че зодиакалните знаци са асоциирани със съзвездията, в които се намира Слънцето при раждането на човека. Зодиакалните съзвездия са дефинирани като съзвездията, които се пресичат от еклиптиката (видимият път на Слънцето по небесната сфера). В астрологията те са 12, но всъщност 13 съзвездия се пресичат от еклиптиката, като „Змиеносец“ е третото по големина зодиакално съзвездие[6]. Няма обяснение защо на именно тези 12 съзвездия се асоциират зодиакални знаци, които да оказват влияние върху човешките съдби, а не голямото съзвездие Змиеносец, или пък множеството други близки до еклиптиката съзвездия.

Когато, преди 2 000 години, е направена асоциацията между знак и съзвездие в астрологията, явлението Прецесия на равноденствията не е било познато. Днес, в деня на пролетното равноденствие Слънцето се намира в Риби, а не в Овен, както е било преди 2 000 години. В съвременната астрология, пролетната равноденствена точка продължава да се намира в Овен (което е и първото астрологическо съзвездие). Така зодиакалните знаци не съответстват на отрязъка от време, в който Слънцето е в едноименното съзвездие[7].

Научните изследвания показват, че успеваемостта на астрологичните методи да познават бъдещи събития е не по-добра от тази при безразборно налучкване[1]. Психолозите обясняват, че хората лесно могат да бъдат подведени от неясния език, с който си служат астролозите, както например е установил Бертрам Форер в известен експеримент. Противоречията с научния метод, манипулативният език и липсата на практически доказателства за правилността на астрологичните методи дават основания астрологията да се счита за лъженаука в научните среди, а в съвременното общество − за „социален наркотик“ и „утеха за невежите“[2].