.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 3 от общо 3

Тема: Химия

  1. #1
    Повече от фен Аватара на teen95
    Регистриран на
    Jul 2010
    Мнения
    338

    Химия

    Може ли малко помощ относно тези теми по Химия ? Търсих в Гугъл но не можах да намеря . Ако може да ми обясните с няколко изречения .

    1.Връзка между периодичната система и строежа на атомите на химичните елементи .

    2.Изменение на свойствата на химичните елементи и съединенията им по периодичната система .

    Мерси предварително !

  2. #2
    Супер фен Аватара на rusoto_baby_f
    Регистриран на
    Apr 2008
    Мнения
    1 020
    2.изменянето на свойствата на химичните елементи в групите на периодичната система. Основната закономерност на това изменение се състои в засилването на металния характер на елементите с увеличаването на Z. Особено ясно тази закономерност се проявява в IIIА - VIIA група. За металите от IA - IIIА група се наблюдава увеличаване на химичната активност. В IVА VIIА група с увеличаването на Z се наблюдава отслабване на активността на елементите. При елементите от Б-групите изменението на химичната активност е по-сложно.
    Теорията на периодичната система е разработена от Н. Бор и от други учени от 20-те години на XX в. и се основава на реалната схема за изграждане на електронните конфигурации на атомите. Според тази теория с увеличаването на Z запълването на електронните слоеве и под слоеве в атомите на елементите, образуващи периодите на периодичната система, става в следната последователност:

    номера на периодите

    1 2 3 4

    ls 2s2р ЗsЗр 4s3d4p

    5 6 7

    5s4d5p 6s4f5d6p 7sSfbd7p


    Въз основа на теорията на периодичната система може да се даде следното определение на период: периодът е съвкупност от елементи, която започва с елемент със стойност на n, равна на номера на периода, и l = 0 (s-елементи) и завършва с елемент със същата стойност на n и l = 1 (р-елементи). Изключение прави първият период, който съдържа само s-елементи. От теорията на периодичната система следва

    и количеството на елементите по периоди: 2,8,8,18,18,32...

    От теорията на периодичната система следва, че към А-групите спадат елементите с n, равно на номера на периода, и l = 0 и 1. Към Б-групите спадат елементите, в чиито атоми се доизграждат останалите по-рано незавършени слоеве. Именно поради това първият, вторият и третият период не съдържат елементи от Б-групите.

    Структурата на периодичната система на елементите е тясно свързана със строежа на атомите на химичните елементи. С увеличаване на Z периодично се повтарят подобни типове конфигурации на външните електронни слоеве. А именно те определят основните особености в химичните отнасяния на елементите. Тези особености се проявяват различно за елементите от А-групите (s- и р-елементите) , за елементите от Б-групите (d-елементи) и за елементите от fсемействата лантаноидите и актиноидите. Особен случай представляват елементите от първия период -водородът и хелият. За водорода е характерна висока химична активност, защото неговият единствен 1s-електрон лесно се отцепва. В същото време конфигурацията на хелия (1s2) е много устойчива, което обуславя неговата пълна химична инертност.

    При елементите от А-групите става попълване на външните електронни слоеве (с п, равно на номера на периода); поради това свойствата на тези елементи забележимо се изменят с нарастване на Z. Така във втория период литият (конфигурация 2s) е активен метал, който лесно губи единствения си валентен електрон; берилият (2s2) също е метал, но по-малко активен, понеже неговите външни електрони са по-здраво свързани с ядрото. По-нататък борът (2s2 р) има слабо изразен метален характер, а всички следващи елементи от втория период, при които става изграждане на 2р-поднивото, са вече неметали. Осем електронната конфигурация на външния електронен слой на неона (2s2р6) - инертен газ е много устойчива.

  3. #3
    Повече от фен Аватара на teen95
    Регистриран на
    Jul 2010
    Мнения
    338
    Благодаря !

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си