- Форум
- По малко от всичко
- Политика
- Либерализъм
Ей сега чета как прогресивния данък често се използва от правителствата за разходи главно свързани с войни. А като няма войни, къде и за какво отиват тия пари един Бог знае. Може би за охолен живот на шепа политическа шайка, дето така се чувстват полезни, а тия пари им дават власт. Или за да си правят социални или психологически експерименти на гърба на населението. Но едва ли отиват при бедните.
Последно редактирано от defender : 11-22-2017 на 21:38
Това да таксуваш прогресивно от бедни до богати не е значи че парите отиват директно в джоба на тези по-бедните. Инфраструктурата и институциите в България не са чак толкова развити че да има някво по-адекватно редистрибутиране на тези събрани данъци, пък да не говорим за корупция и недобре обмислени социални програми.
Бежанците са ти най-малкият проблем, да не говорим че в Германия например неможеш да се докопаш до елементарни социални помощи ако не си назначен някъде и работещ, камоли за по-голями социални помощи - да речем за безработни - където вече трябва да имаш 5 години постоянен престой за да можеш да си пуснеш апликацията. Суверенитета на държавата е абсолютно на мястото си когато става въпрос за вътрешна и външна политика в ЕС. Проблема не са имигрантите и бежанците, както го изкараха в брекзита, проблема е че имаш застаряващо еропейско общество, и следователно по-малка работна част от населението което да плаща за всички тези социални. Да не говорим за други демографски промени: глобализация, повече хора каращи висши образования, промяната от стереотипното "ядрено семейство", повече самотни майки, икономики базирани на висши знания и образование, пак стереотипния "breadwinner" семеен модел дето мъжът прехранва дома а жената му духа през цялото време щото не знае друго също се е променил защото вече жените имат по-голями възможности за реализация на пазара, както също и по-ниска разждаемост и така можем да ги редим до някога си...
Погледни програмата на ЕС за бюджетния период 2013-20, както и Лисабонския договор от 2007 и социалните му цели за ЕС. "Activation policies". Как да вкараме повече работна ръка на пъзара за да можем да изхранваме както му викат "welfare state"-a. Ако поразучиш малко, ще видиш защо консервативно-корпоратистката социална политика на континентална западна европа и най вече в Германия е дори по-добра от скандинавският социал-демократичен начин на управление който е доста неустойчив при икономически кризи.
Последно редактирано от Zlennox : 11-23-2017 на 00:25
His lack of education is more than compensated for by his keenly developed moral bankruptcy.