Да си призная, тоя триединен модел на отношенията е съвсем повърхностен, поне на този етап, но като гледам отговорите ти, май съм попаднал на нещо. Явно това че си в подчинена връзка с бог не ти е удобно да си го признаеш, но знаеш че е така - в определен контекст дори сам би го изтъкнал, мисля. Естествено само там където ти е удобно, понеже не е лоша идея да слушаш да някой над теб, ако този някой е загрижен за теб и има какво да научиш от него. Но веднъж подчинен на някой, идеята че тоя някой може да те използва или манипулира, не се нрави на никой подчинен и се стига до такива парадокси като Стокхолмския синдром, където жертвите на насилие защитават насилниците си.
Само един „аргумент ще дам в подкрепа на отношението човек-Бог, такова каквото го представих. В случая повече аргемунти не са и необходими. Ти виждал ли си някъде, в която и да е религия, някой религиозен да казва, че не е подчинен на Бог или че той е над своя Бог(или поне равен с Бог)? Никога и никъде това не съм го виждал и няма и да го видя защото е противоречие по дефолт - какъв е смисълът от Бог, който стои под теб? Самата дефиниция за Бог подразбира Той да е по-висш от човека. Това е необоримо доказателство, че който комуникира с Бог всъщност комуникира с някой по-висш от него, без значение дали Бог е истински или не. А това какво разкрива за тоя човек, освен че иска да бъде доминиран? Какво друго намеква, освен че този човек се изживява като малък, грешен, недостоен а Бог изграе противоположна роля на всички тези изживявания?
А цитатът който пусна като контрааргумент всъщност е потвърждение на това което казах. Значи, Иисус не искал да следваме външен закон, а вътрешен. Ама та нали тъкмо според християнството Бог е задал поначало тоя закон да е вътрешен за човека, така че в крайна сметка не е толкова вътрешен, нали? Също така, вътрешния закон предполага човек сам да го е създал за себе си, а не той да му е даден отвън. Това е съвсем прост пример за това как манипулацията работи(не казвам че това е манипулация, поне не умишлена такава). Манипулацията разчита на това да заблуди манипулирания че той иска същото, което иска и манипулиращия го - да го заблуди че действията му са продукт на него самия
Но дори и да речем че тоя закон, който Иисус иска да следваме, е вътрешен в смисъл че ние можем само да го осъзнаем в себе си и да го следваме, а не че сме го създали сами, то тогава пак идва въпроса - Откъде знаеш че тоя закон ти е дефакто присъщ, а не просто виждаш, това което някой ти показва? Както виждаш, днес всеки е убеден че щастието му се намира в парите - дали според тебе тая идея е продукт на това, че всеки индивид сам е осъзнал че парите носят щастие и с това, желанието за печалба се е превърнало в негов вътрешен закон? Или е защото е израстнал в култура, бомбардираща го отвсякъде със стимули, които затвърждават въпросната идея? А дали е случайно че ти, като човек от тия географски ширини имаш "вътрешен закон", който съвпада с православната интерпретация, която ОУ, каква изненада, също е разпространена по тези географски ширини? Защо ако тоя закон е вътрешно присъщ на човека, то никой в Китай не го е открил сам за себе си така че да съвпада 1 към 1 с тоя, които ти представяш.
Последно редактирано от Alucard666 : 12-18-2016 на 17:39